Sema Süvarioğlu

BCB Counseling > Sema Süvarioğlu

 

26 yıldan fazla süredir eğitim ve danışmanlık alanında olan, Pusula Eğitim ve Yönetim Danışmanlık kurucu ortaklarından Sema Süvarioğlu, İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden lisans derecesi aldıktan sonra aynı üniversitesinin Klinik Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans çalışması yaptı. Kariyerine Pazar Araştırması Bölümü’nde başladı. Sonraki yıllarda psikoterapist olarak serbest çalıştı. Pars Mc Cann Erickson Reklâm Ajansı’nda araştırmacı olarak görev yaparken bir yandan da Marmara Üniversitesi Örgütsel Davranış (Organizational Behavior) Bilim Dalı’nda “Yaratıcı Problem Çözme” konusunda hazırladığı tezini tamamlayarak doktora derecesi aldı.

Danışman olarak çalıştığı uzun yıllarda, hemen her sektörde özellikle yöneticilere dönük  onlarca eğitim programı geliştirdi, binlerce kişiye eğitim verdi  ve danışmanlık projelerinde yer aldı.

Sonraki yıllarda ABD‘de Advantage Coaching and Training tarafından verilen Kurumsal Koçluk Programı’nı ve Erickson College International tarafından yürütülen Koçluk Sertifikasyon Programı’nı tamamlayarak “Professional Certified Coach (PCC)” akreditasyonu ile hem bireysel hem de takım koçluğu  çalışmalarını sürdürmektedir. Süvarioğlu’nun, son 10 yıldır  çoğunluğu “executive” seviye olmak üzere 3.000 saatin üzerinde koçluk deneyimi mevcuttur. 1996’dan bugüne PUSULA‘da devam eden çalışmalarının yanı sıra  Boğaziçi,  Marmara,  Koç,  İTÜ, Sabancı, Bahçeşehir, Özyeğin ve  Bilgi Üniversiteleri’nde  dersler  vermiş ve halen vermektedir. Kurumsal ve toplumsal ortamlarda konuşmalar yapmaktadır. Sema Süvarioğlu, koçluk kuruluşları EMCC ve ICF üyesidir.

TA ( Transaksyonel Analiz) Derneği Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır.